דרכי טיפול והתמודדות

מהניסיון המצטבר בעולם בטיפול במכורים, מסתבר שאין שיטת טיפול אחת ובלעדית לטיפול במתמכרים.
כל מכור הוא עולם ומלואו, וייחודי בפני עצמו, ולכן הוא זקוק לתוכנית טיפול והבראה המתאימים במיוחד עבורו.
מה שעובד לעיתים עבור אדם אחד אינו עובד בהכרח עבור אדם אחר.
הגישה האקלקטית משלבת בתוכה מספר שיטות טיפול על מנת להגיע אל התוצאות הטובות ביותר.

הטיפול נחלק להתמכרויות לחומרים והתנהגותיות

התמכרויות לחומרים פסיכואקטיביים כסמים ואלכוהול, נובעות משילוב בין גורמים ביולוגים וגנטיים, המגבירים את הפגיעות להתמכרות, לבין גורמים פסיכו-חברתיים והתנהגותיים: חוסר במיומנויות חיים בסיסיות, קשיים רגשיים, מצוקות רגשיות ו/או נסיבות חיים עגומות, מביאים לשימוש בחומרים כדרך חלופית להתמודדות עם הבעיות.

השימוש בחומר גורם ל"חיזוק חיובי" המפחית את התחושה השלילית שיש לאדם, גורם לשימוש מתמשך והולך עד לכדי התמכרות.

התמכרויות התנהגותיות (הימורים, מחשב, אינטרנט, צפייה בטלוויזיה, אכילה ועוד) מהוות אף הן דרך בלתי יעילה להתמודד עם הקשיים של החיים. בדומה להתמכרות לחומרים, ההתמכרות ההתנהגותית מביאה להקלה בטווח הקרוב ולאורך זמן מתפתחת בה תלות.

המאפיין המשותף לכל ההתמכרויות הוא האופן שבו הן פוגעות במכלול חייו של האדם.

התמכרויות בין אם לחומרים ובין אם לדפוסי התנהגות שליליים – נוטות לבוא על חשבון עיסוקים ומערכות יחסים, והמכורים נוטים לערוך ויתורים רגשיים, בן אישיים, חברתיים, כספיים, תעסוקתיים ועוד, על מנת לספק את הדחף להתמכרות. מכאן, שקשה מאד להיגמל לבד מהתמכרויות ולכן מומלץ להיעזר בסיוע מקצועי.

בטיפול בהתמכרויות לחומרים יש לקחת בחשבון את ההתמודדות עם תסמיני הגמילה של החומר עצמו. לעיתים יתחיל תהליך הגמילה במסגרת סגורה – אישפוזית, המונעת מצד אחד באופן פיזי את הגישה לחומר הממכר, ומצד שני מספקת השגחה רפואית מתאימה.

בשלב מתקדם יותר, לאחר שהמטופל התגבר על תסמיני הגמילה הראשונים (ה"קריז"), ונגמל מהחומר (סמים, אלכוהול, עישון ), יושם דגש רב על תהליך השיקום האישי והמשפחתי.

שיקום יושם דגש על רכישת דרכי התמודדות חדשים: התגברות על הדחף להשתמש בחומר מסוים או להתנהג בדרך כפייתית קומפולסיבית, צמצום השפעתם של הגורמים העשויים להביא את המכור לחזרה – RELAPCE להתמכרות ולשימוש. ובהתמכרות להימורים שיקום כלכלי, שיקום הדימוי העצמי, ושיקום מערכות היחסים עם הקרובים והרחוקים.

שיטות טיפול

1. טיפול מערכתי אינטגרטיבי

התפיסה המערכתית בטיפול במתמכרים רואה את הפרט כחלק ממערכת משפחתית וסביבתית, אשר לה יחסי גומלין מתמשכים. הפרט משפיע ומושפע מיחסי הגומלין המתקיימים בתוך המשפחה, על כן חשוב שבטיפול יהיו מעורבים בת הזוג, הורה, אח או קרוב משפחה אחר המלווה / מלווים את המכור לאורך כל הטיפול. קרוב המשפחה המלווה את המטופל בתהליך, מקבל הנחיות והדרכה מצוות המטפלים במכון על מנת מצד אחד לקבל את המידע הרלוונטי להבנת מחלת ההתמכרות, ומצד שני לקבל כלים המסייעים בהתמודדות האישית שלו עם עצמו ובהתמודדות מול המכור.
בנוסף, הגישה המערכתית מתמקדת בשיתוף הפעולה המתחייב בן בני המשפחה להצלחת תהליך הגמילה והשיקום.

2. טיפול התנהגותי – קוגניטיבי (CBT)

CBT הינה גישה טיפולית מרכזית המתמקדת בטיפול עצמו ומדגישה את הדרכים לפתרון בעיה ולא למקורותיה. הפתרון מתבסס לרוב על שינוי בחשיבה ובהתנהגות המוביל גם לשינוי בהרגשה וברגשות.

  • הגדרת מטרות ברורות וברות השגה
  • דגש על שיפור מצבו ותפקודו של המטופל
  • המטפל והמטופל שותפים אקטיביים בתהליך
  • טיפול ממוקד ולעיתים קצר מועד
  • שינוי דפוסי חשיבה שליליים ומוטעים לחשיבה חיובית
  • שימוש בכלים התנהגותיים: חשיפה הדרגתית, חיזוקים חיוביים
  • שימוש בכלים של הרפיה והרגעה

3. טיפול באמצעות דמיון מודרך

הנחת היסוד בתפיסה הטיפולית של המכון הינה: כי האדם הינו אינדיבידואל מורכב מגוף ונפש, וההתמכרות פוגעת בכל הרבדים שבאדם: גוף, נפש, רוח, ונשמה.

האדם אינו אך ורק ייצור גופני וחומרי.

אלא יש לו עולם רגשי מגוון ועשיר, על האדם להכיר ולהיות מודע לרגשותיו, להתנהגותו ולמחשבותיו.

בספרות המקצועית דמיון מודרך מוכר ומוכח כיעיל וכמסייע בטיפול בבעיות בריאות שונות.

הוא מבוסס על מבנה ועל תפקוד המוח, על מערכת העצבים ועל מערכות גוף אחרות. על בחירה והתאמת הדימויים, על בנייה נכונה של הנחייה, על התאמת מצב התודעה והסביבה וגורמים נוספים.

דמיון מודרך הינו מונח המתאר מצב בו נעזרים בכוחו עוצמתי של הדמיון לשם השגת מטרות באופן מודע.

באמצעות דמיון מודרך אפשר לבצע שינויים התנהגותיים, מחשבתיים ורגשיים. דמיון מודרך ככלי המסייע לטיפול ומניעה של מגוון בעיות בריאות על בסיס הבנת המבנה והתפקוד של מערכות גוף שונות והתייחסות לקשר גוף-נפש וסביבה.

על אף היות הכלי הטיפולי בעל עוצמות ייחודיות, הוא אינו מתאים לכל מכור ואף אינו מתאים בשלבים הראשונים של הגמילה.

את הטכניקות לטיפול באמצעות הכלי אפשר לשלב הן בטיפול הפרטני והן בטיפול הקבוצתי.

דרכי התערבות טיפולית

טיפול פרטני: תרפיה אישית המתמקדת בהיסטוריה האישית של האדם, עיבוד מעמיק של הקשיים האישיים ואירועים טראומטיים שעבר.

הקניית כלים להכרות עם עצמינו, הקניית כלים להתגברות ולהתמודדות עם הדחף לשימוש בחומר ממכר או בהתנהגות הכפייתית.

המטופל לומד לקחת אחריות אישית על חייו, שליטה על התנהגותו ושינוי דרכי החשיבה השליליים לחיוביים. בטיפול הפרטני ישנה התמקדות בשיקום הכולל של האדם בכל תחומי חייו: האישי, הבינאישי, הזוגי, המשפחתי, התעסוקתי, והכלכלי.

בתחום הכלכלי האדם לומד לנהל את כספו באופן אחראי בשיתוף עם קרוב משפחה, לומד להחזיר חובות של הימורים ולומד כיצד לא ליצור חובות חדשים.

טיפול זוגי / משפחתי : מהווה נדבך חשוב ומרכזי בשיקום מערכת היחסים הזוגית והמשפחתית, בעקבות משבר האמון שנוצר כתוצאה מההתמכרות.

מטרת הטיפול לשלב את בן או בת הזוג או קרוב משפחה אחר בתהליך הגמילה והשיקום כדי לסייע לבני המשפחה להתחיל ליצור מערכת חדשה של דפוסי תקשורת ביניהם, בניית אמון הדדית, שיתוף פעולה בחיי היומיום ובנושאים הכלכליים ועוד.

טיפול קבוצתי

מהווה קבוצת תמיכה בין שווים, קבוצה לעזרה עצמית, המשלבת את העקרונות של קבוצה המונחת ע"י מנחה מקצועי.

הקבוצה מעמתת את המשתתפים בסיטואציות רגשיות ובן אישיות המתרחשות בזמן אמת ומאפשרת למשתתף להתנסות בחוויות של "כאן ועכשיו".

בקבוצה לומדים נורמות חברתיות ודפוסי התנהגות חדשים. דרכי התמודדות עם ההתמכרות, שינוי ההרגלים ובחירה בין אלטרנטיבות חדשות.

מחקרים מצביעים על כך שקבוצות תמיכה בגמילה מהתמכרויות מובילות להצלחה לאורך זמן.

עצם היות הפרט חלק מקבוצה המתמודדת עם אתגרים כשלו מאפשרת לו להרגיש שאינו לבד, להרגיש בנוח, לקבל תמיכה ולפתח מחויבות ושייכות לקבוצה.

הטיפול הקבוצתי במכון הינו ייחודי ובלעדי והינו נדבך עיקרי להצלחה בטיפול במכורים בכלל ובנפגעי הימורים בפרט.

פנו אליי בוואטסאפ