ייעוץ זוגי

זוגות שונים, טריים או וותיקים, חווים משברים וקשיים זוגיים ונמנעים מלהגיע לקבלת ייעוץ זוגי מקצועי.
מפגש ייעוץ זוגי מותאם לרגישויות הייחודיות בהתאמה אישית לכל זוג,  החשש משיפוטיות של החברה, וכמובן – הדיסקרטיות החיונית.

באילו מקרים מומלץ להגיע לייעוץ זוגי

בין הקשיים הזוגיים שמצריכים פנייה לייעוץ זוגי ניתן למנות מאבקי כוחות ושליטה, תקשורת לקויה, קיום יחסי אישות מחוץ למסגרת הנישואין, קשיים בקשר המיני, התמודדות עם אתגרים הוריים ושינויים ברמת המחויבות לאורח החיים בין בני הזוג.

בנוסף, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ זוגי במקרה בו בני הזוג חשים שהגיעו לסלע מחלוקת בחיי הנישואין, שעלול להוביל אותם להחליט להיפרד או להתגרש זה מזו.

בין אם התהליך הזוגי יוביל לגירושין ובין אם לאו, ההסתייעות בייעוץ מקצועי יכול לסייע לבני הזוג לעבד את האתגרים שעומדים מולם, ולבחור את בחירותיהם המכריעות מתוך מודעות והסכמה הדדית.

משברים זוגיים נוספים, כוללים חוויות אובדן, מחלות, פיטורין, התמודדות עם תקופות מעבר בחיים כמו הריונות ולידות, גידול ילדים בגיל ההתבגרות ופרישה לגמלאות.

גם התמודדות עם קשיים העולים בזוגיות "פרק ב'" וכינונה של מסגרת משפחתית חדשה, הנם תהליכים שעשויים להצריך ייעוץ זוגי מקצועי.

לבסוף, ראוי לציין שקשיים הנחשבים לנורמטיביים, כמו קונפליקטים מול משפחות המוצא ופערים בגישות ההורות בין בני הזוג – עשויים להיות אף הם מאתגרים מאוד, ולהצריך פנייה לייעוץ זוגי.

איך עובד המפגש

המפגש מתבסס על מומחיותו של המטפל בתחומי הטיפול בנפשיים, ומבחינה זו הוא עובד ממש כמו כל תהליך זוגי אחר.

טלי כהן הנה עובדת סוציאלית מנוסה, בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון בחינוך ומחשבת ישראל, הכשרה מטעם מכללת אמונה בירושלים להנחיה פרטנית לזוגות ובנוסף לכך, היא בוגרת של מסלול יועצי נישואין רבניים מטעם איגוד י.נ.ר.

תהליכים אלו מאפשרים לכל אחד מבני הזוג את ההזדמנות לבטא את מצוקותיו הרגשיות, וללבן, בתמיכה מקצועית קשובה, אמפתית ומכוונת, את נקודות המחלוקת והקושי הקיימות בחיי הנישואין.

שאלות נפוצות

כיצד יכול הייעוץ לסייע לזוגות?

הייעוץ יכול לסייע לבני הזוג שנתקלים במשבר, לבנות תקשורת אישית תקינה, שתעזור להם לשוחח על מה שמתרחש, וליצור מרחב מאפשר, בו כל צד יוכל לבטא את רגשותיו.

ביטוי כנה וגלוי של קשיים, הן אלו שנוגעים לאדם עצמו והן מה שקשור לצד השני במערכת היחסים הזוגית, הוא בסיס חיוני לליבון פערים בעמדות ולשינוי דפוסים חוזרים שתוקעים את החוויה הזוגית.

לעתים קרובות מדיי, קשר השתיקה והפחד משיפוטיות, מעיבים על יכולתם של בני הזוג להגיע להסכמות ולנקוט בהכרעות משמעותיות יחדיו, לפתור מחלוקות ולאוורר רגשות פנימיים.

הייעוץ הזוגי עשוי לסייע מאוד בנושאים אלו ורבים אחרים, מתוך התאמה אישית לצרכים האינדיווידואליים של כל אחד מבני הזוג ומודעות לרגישויות הייחודיות לציבור הדתי והחרדי.

האם אין די בהתייעצות עם רב כדי לפתור בעיות בזוגיות?

חשוב להדגיש כי ייעוץ זוגי מקצועי לא בא להחליף את ההתייעצות המסורתית עם הרב, אלא משלים אותה ומוסיף עליה.

במקרים רבים, ובמיוחד במידה והרב קשוב, אמפתי ורגיש, ההתייעצות עמו עשויה להביא לתועלת ולהקלה רבות לזוגות המתמודדים עם קשיים ומשברים שונים.

יחד עם זאת, במצבים מסוימים נדרשת עם עזרה נפשית מגורמים מקצועיים, והרב עצמו עשוי להפנות את בני הזוג לטיפול זוגי.

כיצד ניתן לדעת מיהו היועץ שיתאים לנו ויצליח לעזור?

ההתאמה בין מטפל לבין בני זוג שזקוקים לייעוץ מקצועי, היא עניין אישי ביותר.

על אף זאת, סביר להניח שכל מי שתשאלו יחזיק בדעה מגובשת ונחרצת בעניין.

בין אם קיבלתם המלצה אישית או שהגעתם לאתר האינטרנט הזה, מומלץ לתאם מועד לפגישת הכרות ראשונית, ולהרגיש האם מתקיים חיבור אישי ותחושה נוחה מול המטפלת.

במידה ואתם מרגישים נינוחים, וחשים שמקבלים אתכם ללא שמץ של שיפוטיות – הסיכוי לכך שהייעוץ הזוגי יסייע לכם לצאת מהמצב אליו נקלעתם – גובר!

האם הייעוץ הזוגי מתבסס על אבחון כלשהו?

אבחון וניתוח מדויקים של הבעיות שהביאו להיווצרותו של המשבר הזוגי חיוני על מנת לנתב נכונה את התהליך שיביא לפתרונו.

על מנת לאבחן את מצב הזוגיות, יש צורך בפגישת הכרות, בה יפרוש כל אחד מבני הזוג, את הקשיים והמצוקות המשפיעים עליו או עליה, מנקודת המבט האישית, וזאת באופן חופשי וכנה.

על בסיס אבחונם של הקשיים וליקויי התקשורת שמתגלעים בחיי הנישואין, ניתן לפעול יחדיו לטובת העלייה על נתיב חדש ושונה בחיי הזוגיות ובחיים בכלל.

מה ההבדל בין ייעוץ זוגי לייעוץ משפחתי?

הטיפול המשפחתי מבוסס על ההבנה כי כל יחיד בתוך המשפחה משפיע על שאר בני הבית ומושפע מהם.

לאור זאת, הטיפול המשפחתי בודק את מרקם היחסים בין בני המשפחה, במקביל להכרות עם עולמו הפנימי של כל אחד מהם.

גם הטיפול הזוגי מתקיים על ברכי העובדה כי השלמות הזוגית גדולה יותר מסך חלקיה, וממוקד בביטוי והכרות עם הכוחות הפועלים בין בני הזוג ובתוך כל אחד מהם.

על בסיס איתור הכוחות התורמים להבראת מערכות היחסים, ניתן לסייע לבני הזוג או המשפחה לחזור לתפקוד תקין ולחוויה משותפת מאושרת יותר.

מכאן, שהעקרונות המנחים את הייעוץ הזוגי או המשפחתי – דומים מאוד בעיקרם, כשההבדל הוא, כמובן, שתהליך זוגי כולל בתוכו רק את בני הזוג, ואילו בטיפול משפחתי – כלל בני המשפחה מוזמנים להגיע.

ההמלצה, במרבית המקרים, היא להתחיל בייעוץ זוגי, כשבמידת הצורך ובהתאם לרצונם של בני הזוג – יוזמנו שאר בני המשפחה לקחת חלק בתהליך.

פנו אליי בוואטסאפ