גמילה מעישון

התמכרות לעישון, מהווה את אחד ההרגלים בעלי ההשלכות החמורות ביותר על בריאותו של האדם.

לא בכדי כתוב באותיות של קידוש לבנה על כל חפיסת סיגריות כי כל סיגריה מכניסה 43 חומרים מסרטנים לגופך וכן ש75% מהתקפי הלב עד גיל 45 הם בקרב מעשנים.

מכורים לניקוטין?  – יש מה לעשות!

במכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות תוכלו לבחור מבין מגוון סוגי טיפולים מקצועיים ואפקטיביים לגמילה מעישון, את זה שיתאים לכם אישית ויסלול עבורכם את הדרך לחיים בריאים ומשוחררים מהסיגריות.

לשאלון בדיקה עצמית: האם את/ה מכור/ה לעישון – לחצו >>

תלות והתמכרות

סיגריה ממוצעת מכילה כ-12 מ"ג ניקוטין, והמעשן מקבל למעשה רק מ"ג אחד.

הניקוטין הינו חומר ממכר, וכאשר מעשן קבוע מפסיק לעשן הוא חווה סימפטומים של גמילה הכוללים: כמיהה לחומר, דיכאון, חרדה, עצבנות, בעיות בריכוז ובזיכרון וקשיי שינה.

סימפטומים אלה הופכים את הגמילה לקשה וגורמים לניסיונות לא מוצלחים בקרב המנסים להפסיק לעשן.

רוב הסימפטומים נעלמים כחודש לאחר הפסקת העישון אבל העלייה בתאבון ובמשקל עלולה להימשך כשישה חודשים.

ישנם מעשנים המדווחים כי הכמיהה לסיגריה עלולה להימשך שנים או אף לתמיד. הדיכאון שכיח מאד בקרב המעשנים.

מעשנים עם דיכאון חווים סימפטומים קשים יותר של גמילה, מצליחים פחות להפסיק לעשן ויש להם סיכוי גבוהה יותר לחזור לעשן לאחר הפסקה.

ייתכן שהעישון הוא ניסיון לפצות על מצב הרוח הירוד והקשיים בחשיבה המאפיינים דיכאון.

טיפול ודרכי התמודדות

על מנת להפסיק בתמכרות לסיגריות על האדם לקבל החלטה ברורה עם עצמו כי העישון מזיק לבריאותו וכי יש לו רצון עז להשתחרר מהשעבוד לסיגריות.

הקושי העיקרי שבהפסקת העישון הוא בשבירת ההרגל והתמודדות עם מניעים הפסיכולוגים הגורמים לעישון.

אמנם, הפסקת העישון כרוכה באי נוחות מסוימת, למשל, אדם המנסה להפסיק לעשן ירגיש מתח זמני, עצבנות, אי שקט, קשיי שינה, עייפות מוגברת, חשש מעליה במשקל ועוד.

ורוב בני האדם אינם מעוניינים להתנסות בכך.

אך אין שיטות קלות ואין תרופות פלא אשר יגרמו להפסקת עישון קלה ומהירה.

ובכל זאת ניתן להפסיק לעשן ולהיגמל מההרגל הזה.

חומרים המסיעים להפסקת עישון

תחליפי ניקוטין – מסטיקים, מדבקות, טבליות מציצה ומשאף ניקוטין' תחליפים אלה מאפשרים לאדם לשבור את ההרגל של העישון מבלי להתמודד עם בעיית הניקוטין באותו הזמן.

הם מסיעים בהפחתת כמויות הניקוטין בהדרגה מבלי לסבול מכל הסימפטומים המלווים את הגמילה בבת אחת.

זיבאן (Zyban) – נמכר גם כתרופה נוגדת דיכאון תחת השם וולבוטרין. הוא מעלה את הרמות של הנוירוטרנסמיטר דופאמין במוח. מחקרים הראו שהזיבאן עוזר לאנשים להפסיק את השימוש בטבק, בנוסף, ניתן להשתמש בו בשילוב עם המדבקה או המסטיק והוא יעיל יותר מהשימוש במדבקה לבד.

צ'מפיקס (CHAMPIX) – התרופה פותחה כנגד הקולטנים לניקוטין במוח ואמורה למנוע את הרגשת התענוג בעת עישון הסיגריה ובכך להקל את תהליך הגמילה מהעישון.

חשוב לציין שאת התרופה נוטלים לפי הוראות הרופא, בליווי של רופא ובקבלת מרשם מרופא.

התרופות ותחליפי הניקוטין הינן כלי עזר למעוניינים להפסיק לעשן. ועל כן מומלץ לשלב את נטילת התרופה בסדנא טיפולית לגמילה מעישון או בייעוץ אישי להפסקת עישון.

מחקרים מראים כי גמילה המשלבת טיפול ושינוי פסיכולוגי/התנהגותי במקביל לשינוי הפיזיולוגי המתקבל באמצעות הטיפול התרופתי – היא הגמילה המוצלחת.

פעולות המסיעות להפסקת עישון

בטח לא פעם שאלתם את עצמכם איך מפסיקים לעשן?

לעיסוק בפעילות גופנית יתרונות רבים בשלבים הראשונים של הפסקת העישון ובכלל.

מסייע בהפחתת הצורך המידי בעישון סיגריות, משפר את התפקוד הגופני והדימוי העצמי של האדם.

תכנון ואכילה מאוזנים – תיאבון מופרז ובעיית עלייה במשקל הינם תופעות השכיחות בקרב המפסיקים לעשן. עם הפסקת העישון מתעוררים לתחיה אזורי הטעם והריח, מה שמחזיר לאדם את ההנאה מהאכילה ומגביר את התיאבון.

זכור כי הפסקת העישון הינה חשובה יותר מעליה מסוימת במשקל. מחקרים מורים על כך שעליה במשקל כתוצאה מהפסקת עישון נעה בין שלושה לחמישה קילוגרמים בלבד.

על מנת לעבור את התקופה הזאת "בשלום" עליך לתכנן את התפריט היומי ולכלול בתוכו בעיקר פרות, ירקות, חלבונים ומזונות הכוללים הרבה סיבים תזונתיים אשר יוצרים תחושת שובע.

תרגלי נשימה, הרפיה ודמיון מודרך – כאשר מתעוררת התשוקה לעשן סיגריה, נסה תרגילי נשימה: "הרפה את הגוף, שאף לאט ועמוק אל הריאות את כמות האוויר המקסימלית שאתה יכול להחזיק בה – ספור עד חמש ונשוף את האוויר לאט לאט החוצה.

חזור על התרגיל מספר פעמים ביום, דמיין כיצד הגוף נכנס להרפיה ולשחרור הצורך מעישון".

היתרונות בהפסקת עישון

כאשר האדם ילמד להכיר את הרגלי העישון שלו, וידע את הסיבות להרגלים הללו, הוא יוכל לעמוד מולם בהצלחה, ולנצח! ללא כל צורך בסיגריות אלקטרוניות, בעשן ובטבק. הוא ירגיש בריא, חופשי ובלתי תלוי בסיגריה. הרגשה גופנית טובה, שיפור במצב הבריאות, השתחררות מהתלות, חיסכון כספי, הנאה רבה יותר מטעמים וריחות, עליה בכושר הגופני, שחרור הריח של הסיגריות מהבגדים, מהרכב, מהבית וכו'.
כאשר האדם יהיה משוכנע בכל היתרונות הללו ובעוד יתרונות שהוא יחשוב עליהם יהיה לו את הכוח הנפשי להפסיק לעשן, לעמוד בקשיים, ולזכות בצורת חיים חדשה.

שאלות נפוצות

מה גורם לאנשים להתמכר לסיגריות?

בראש ובראשונה, ראוי לציין שהניקוטין שבטבק הנו סם ממכר לכל דבר.

לניקוטין השפעה מהירה ביותר על המוח, הגורמת להפרשת אדרנלין ודופמין. בעקבות כך חווים המעשנים ערנות מוגברת, הנאה, רגיעה וריכוז טוב יותר.

בנוסף, עישון הסיגריות הנו הרגל חברתי ופסיכולוגי, שמניעיו הנם אישיים ומשתנים מאדם לאדם.

מהם היתרונות הטמונים בגמילה מעישון?

להפסקת העישון חשיבות בריאותית עצומה למניעה והפחתת הסיכון ללקות במחלות חמורות ואנושות כמו סרטן, התקפי לב, פגיעה בפוריות בקרב גברים ונשים ושורת מחלות מזעזעות נוספות.

בנוסף, הגמילה מעישון מהווה חוויה מעצימה ומשחררת, שעל הדרך גם חוסכת לא מעט כסף שבוזבז על חפיסות סיגריות, משפרת את ההנאה מטעמים וניחוחות, משפרת את הכושר הגופני ומסירה את ריח העשן הכבד מהבגדים, הבית והרכב.

אלו סוגי טיפולים מתאימים לגמילה מעישון?

בראש ובראשונה יש להדגיש כי מי שמעוניין להפסיק לעשן, חייב לקבל החלטה ברורה ונחושה להשתחרר מהשעבוד לסיגריות, שבלעדיה שום טיפול לא יעזור.

מעבר לכך, גם אם יש מי שמוכן להישבע בכך, אין טיפול אחד ויחיד שמתאים לכל מי שמכור לסיגריות.

לעומת זאת בהחלט קיימים מספר סוגי טיפולים אפקטיביים לגמילה מעישון, מתוכם אפשר לבחור את אלו שמתאימים יותר באופן אישי.

בין הטיפולים המוצעים למעשנים המעוניינים להיגמל מהסיגריות במכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות ניתן למנות:

  • טיפול התנהגותי – קוגניטיבי (CBT): שהנו קצר מועד וממוקד בשינוי דפוסי חשיבה ולמידת שיטות להרגעה עצמית במטרה לשנות את המנגנונים ההתנהגותיים הגוררים את הרגל העישון.
  • טיפול בדמיון מודרך: במהלכו נעשה שימוש בכוחו העוצמתי של הדמיון, על מנת להביא לשינויים ההתנהגותיים, הרגשיים והמחשבתיים הנחוצים לגמילה מהסיגריות.
    תרפיה פרטנית: הכוללת עיבוד של קשיים בהווה ואירועים טראומטיים מהעבר, והקניית כלים לנטילת אחריות אישית לשליטה בהתנהגות הכפייתית וגמילה מהעישון.
  • טיפול קבוצתי: קבוצות תמיכה בהן מעשנים כפייתיים לשעבר לומדים יחד להתגבר על ההרגל המזיק ועל הכמיהה לסיגריה, ומסגלים לעצמם דרכי התמודדות מעצימות בחיים נטולי עישון.
  • טיפול תרופתי: תחליפי ניקוטין מסוג של גומי לעיסה, טבליות מציצה, מדבקות ומשאפים, יכולים לסייע לנגמלים מעישון להפחית באופן הדרגתי את צריכת החומר הממכר, על מנת למתן את תסמיני הגמילה, ויכולים להוות כלי נלווה לטיפולים אחרים. בנוסף, תרופה בשם וולבוטרין, מעלה את רמות הדופמין במוח, חוסמת מבחינה נוירולוגית את תחושת העונג שמשרה הניקוטין, ובכך מסייעת אף היא לתהליך הגמילה.
אלו השלכות עלולות להיות להתמכרות לעישון?

השלכותיה של התמכרות לעישון ידועות וחמורות: 87% מכלל מקרי סרטן הריאה מתפתחים בקרב מעשנים, ומתוך מי שלקו במחלה שיעור התמותה גדול פי עשר מאשר בקרב חולים בלתי מעשנים.

בנוסף, מעשנים מועדים לחלות גם בסוגי סרטן נוספים, ביניהם ניתן למנות את סרטן הפה, הגרון, הוושט ושלפוחית השתן.

זאת ועוד: ישנן מחלות רבות נוספות ולא פחות חמורות מסרטן שנמצא קשר ישיר ביניהן לבין עישון: מחלות לב וכלי דם, התקפי לב, אין-אונות, בעיות פוריות, הפלות ופגמים בקרב עובריהן של נשים מעשנות, כיבי קיבה, אוסטיאופורוזיס, הזדקנות מוקדמת של העור, מחלות עור ומחלות רבות נוספות.

נוסף על כך יש לציין שקיימים גם נזקי עישון פאסיבי, שחלים על בני משפחתו וסביבתו הקרובה של המעשן, כשילדים להורים מעשנים מועדים יותר ללקות באסטמה ובעיות נשימה שונות.

מהם הסיכויים להיגמל לחלוטין מהתמכרות לעישון?

למרבה הצער, 3-5% בלבד מן המכורים לעישון שמנסים להיגמל בכוחות עצמם אכן יצליחו בכך.

סיכויים של הנגמלים להצליח עולים באורח דרסטי כשהם נעזרים בסיוע מקצועי.

בלבול לפני נישואין בגלל גילוי על בן הזוג. אנא עזרה

לב שואל/ת: בלבול לפני נישואין בגלל גילוי על בן הזוג. אנא עזרה

אי בת 39 ועומדת להינשא בע"ה לבחור שהכרתי. 
שנינו בעלי תשובה אני בתחילת הדרך והוא יותר דתי ממני. 
לאחר שבועיים של היכרות אינטנסיבית הוא הציע לי להינשא והסכמתי כי חשבתי שאין מה לדחות את זה. 
אני מרגישה שהוא בחור טוב שבאמת רוצה להקים בית, ולהשתדל ביראת שמיים מצד אחד, 
וכמו כן באמת רוצה אותי. עלי לציין שהוא למד באוניברסיטה שנים רבות ואינו "ארחי פרחי" בזמן שיצאנו 
ראיתי שהוא מעשן סיגריות אבל כמעט ולא עישן לידי, וכמו כן גיליתי שהוא מעשן גראס אבל הוא אמר לי שזה רק לפעמים. 
לאחר שהסכמתי להינשא לו החל להרגיש חופשי יותר. ואני רואה כעת שהוא מעשן הרבה מאד סיגריות וגראס מבוקר עד ערב.
עלי לציין שהסיגריות דוחות אותי מאד באופן פיזי. ועישון הגראס מפחיד אותי מאד, אני מרגישה שזה מרחיק אותך מיראת שמיים וגם פוגע בפרקטיות ובתפקודים בסיסיים של הבית.
הצבתי לו תנאי שיפסיק והוא אומר שאינו מסוגל ושעם הזמן הביחד שלנו יעזור לו להגמל. וכמו כן שזה לא נורא ושזה לא כל כך משפיע עליו.
אני לא מסוגלת לחשוב על שום דבר אחר ומאז מצליחה לראות רק את החושך של החסרון הזה.
בינתיים ההכנות לחתונה מתקדמות ואני בתוכי נדחית יותר ויותר. אבקש את עצתכם ועזרתכם הדחופה מה עלי לעשות.

תשובה מפי: טלי כהן אלדר

שלום לב.
לאור הדברים שציינת ניתן להבין את החששות וההתלבטות שלך.להינשא לאיש. אדם המעשן מידי יום ביומו גראס הינו מכור ואינו מסוגל להפסיק לבד את ההתמכרות . לא ציינת מה הוא עושה ? האם עובד? במה? התמכרות ככלל הינה מחלה הדורשת התיחסות מקצועית. קשה מאוד להפסיק לבד כיון שהתלות בחומר הינה פיזית ונפשית. הציעי לחבר לבוא לפגישת אבחון על מנת לבחון את רמת ודרגת ההתמכרות שלו ועל מנת להציע לו ולכם תוכנית טיפול. בקשי ממנו לפני החתונה ולא אחר כך.
בדבר פרטים נוספים אשמח ליעץ לכם.

פנו אליי בוואטסאפ