התמכרות להימורים – עשו ואל תעשו

תחושת החירום והדחיפות שחווים בני משפחתו של אדם שהתמכר להימורים מרגע שגילו את הבעיה או התוודעו למידת חומרתה – עצומה.

אבל, לצד הרצון הכנה לפעול במהירות וביעילות כדי לפתור את המצב, חשוב להבין כי לא כל צעד אימפולסיבי וקיצוני, אכן יביא לתוצאות הרצויות, וכי התייחסות לא נכונה עשויה להחמיר את המצב.

מה מומלץ לעשות כדי לסייע לפתרון בעיית התמכרות להימורים אצל אחד מבני המשפחה, ומאלו צעדים עדיף להימנע?

מה לעשות

בראש ובראשונה, חשוב שתדעו כי אתם לא לבד, ואינכם הראשונים או היחידים המתמודדים עם בעיית התמכרות להימורים של אחד מבני המשפחה הקרובים.

לכן, אתם יכולים להסתמך על הניסיון המצטבר והידע המקצועי שלנו, ולנקוט במספר צעדים שעשויים להקל עליכם, ולקדם אתכם לקראת פתרון נכון, מקצועי ושקול של הבעיה:

 • קבלת תמיכה: בקשו את התמיכה של אחרים החווים בעיות דומות, והצטרפו לקבוצה של אנשים המתמודדים את מצב דומה – בין אם מדובר בהתמכרות אישית שלכם, או של אחד מבני משפחתכם.
 •  הסבירו לילדים את המצב: חשוב שתסבירו לילדיכם, באופן המותאם לגילם וליכולות ההבנה שלהם, שקיימת בעיה של הימורים. כך, הילדים יימנעו מלנסות ולנחש בכוחות עצמם את הסיבה למתח הרב שמורגש לפתע בבית, או מפיתוח של מתח וחרדה סביב הנושא.
 • זהו את התכונות החיוביות של בן זוגכם: זכרו שההימורים יכולים בהחלט להוות מצב חולף, ואינם משקפים את מכלול אישיותו של בן הזוג הסובל מהתופעה. התמקדות בתכונותיו החיוביות של בן הזוג המכור להימורים, תסייע לכם לשמר את מה שטוב בזוגיות שלכם, ולתמוך בו בתהליך הגמילה.
 • הישארו רגועים כשאתם משוחחים עם בן הזוג המכור להימורים: מובן ששיחות על בעיית ההימורים והשלכותיה, הן מטבע הדברים, רגישות, ועשויות לעורר אצלכם רגשות קשים. יחד עם זאת, אין ספק שכעס ועצבים לא יעזרו, ועלולים רק להעמיק את הקרע ומשבר האמון ביניכם. זכרו שכל מה שאתם מעוניינים להביע, יכול להיאמר מתוך רוגע, אכפתיות וכנות.
 • תנו לבן הזוג תחושה שאתם מחפשים עזרה לטובתו: אין דבר שמרתיע ומרחיק יותר מאשר תחושה שמאשימים או שופטים אותך, והדבר נכון גם לגבי מי שסובל מבעיית הימורים. לכן, חשוב שתשמרו על הכוונה המיטיבה ושבן הזוג ירגיש שאתם בצד שלו – שהרי פתרון של בעיית ההתמכרות להימורים היא גם טובתו הגבוהה.
 • הבינו כי הטיפול בבעיית ההימורים כרוך בהקדשת זמן ומשאבים כספיים: עם כל הרצון שהמצב ייעלם ויחלוף לאלתר, חשוב להיות מודעים לכך שהתמכרות להימורים היא בעיה נפשית של ממש, שמצריכה תהליך טיפולי מקצועי והדרגתי.
 • קחו שליטה על התקציב המשפחתי: בשלב הראשון, עליכם להתמודד עם המצב הכלכלי שנובע מבעיית ההימורים של בן הזוג, ולהחזיר את המשפחה לקרקע פיננסית בטוחה יותר – זה באחריותכם!

מה לא לעשות

לפעמים, מרוב להיטותכם לפתור את המצב, ומתוך זעם ותחושות תסכול וחוסר אונים מעצם כך שנקלעתם אליו – אתם עלולים לנקוט בגישה ובצעדים שרק יהרסו ולא יועילו.

הנה מה שלא כדאי לכם לעשות, במקרה שגיליתם כי בן זוגכם מכור להימורים:

 • אל תטיפו להם: התמכרות להימורים היא בעיה נפשית המצריכה טיפול מקצועי, הטפה לא תעזור אלא רק תגביר את הניכור ביניכם, ותהפוך את בו הזוג להגנתי יותר וכנה פחות בקשר אתכם.
 • אל תפעלו מתוך דחף לריצוי: כמה שלא תנסו לרצות את בן הזוג המכור להימורים, זה לא יעזור. זכרו כי דבר לא ירצה אדם שמכור להימורים – מלבד ההתמסרות לפעילות הממכרת עצמה, ולכן אל תאבדו את עמוד השדרה לכם, והיו יציבים בדעתכם לסייע לו לצאת מההרגל המזיק.
 • אל תאבדו שליטה על הכעס שלכם: ברור שהגילוי אודות התמכרותו של בן זוגכם להימורים מקומם, מכעיס, מתסכל ופוגע בכם מאוד. אך באופן מעשי, הכעס לא יעזור, אלא רק יחמיר את משבר האמון ביניכם. לכן, מוטב שתקיימו תקשורת מתוך מקום של שליטה עצמית, סבלנות, נחישות ונכונות להתמיד בתהליך ארוך טווח של גמילה.
 •  אל תאיימו או תציבו אולטימטומים אלא אם אתם מתכוונים לבצעם: אין טעם לאיים בגירושין או בכל סנקציה אחרת – אלא אם אתם באמת מתכוונים לכך. לכן, רגע לפני שאתם עומדים לאיים – שאלו את עצמכם: האם זו באמת כוונתי הכנה, או רק איום חסר כיסוי?
 • אל תנדו את המהמר מחיי המשפחה ופעילויות היומיום המשותפות: זה לא יעזור, ורק יבודד אותו יותר, מה שירחיק את פתרון המשבר עוד יותר.
 • אל תצפו להתאוששות מידית או לכך שכל הבעיות ייפתרו מהרגע שבן זגכם הפסיק להמר: התמכרות להימורים היא בעיה נפשית, שנגרמת על רקע של בעיות נפשיות שקדמו לה. זאת ועוד: עצם ההתמכרות וגילויה, יוצרים משבר אמון בזוגיות ובמשפחה. לפיכך, זכרו כי על מנת לרפא את הצלקות והמשקעים שנותרו בעקבות הבעיה, יש צורך בתהליך טיפולי ארוך טווח ובהרבה סבלנות.
 • אל תחלצו את המהמר בכל פעם מחדש: עם כל הרצון הטוב, כיסוי של החובות שנוצרים כתוצאה מההתמכרות להימורים, רק דוחה את הרגע בו המהמר יבין שיש לו בעיה אמתית, המצריכה פנייה לעזרה מקצועית. לכן, אם ברצונכם לעזור לו באמת, ולא רק לכבות שריפות – הימנעו מלחלץ אותו ממצבים אלו, ותנו לו להבין לבד מדוע מצבו מהווה בעיה של ממש שמצריכה פתרון מהשורש.
 • אל תכחישו ותסתירו את קיומה של בעיה מעצמכם, מבני המשפחה ומאחרים: הכחשה לעולם לא יכולה להוביל לפתרון הבעיה. כל פתרון חייב להתבסס על ההבנה כי ההתמכרות להימורים מהווה בעיה נפשית רצינית, המצריכה סיוע מקצועי ותהליך גמילה ארוך טווח. דווקא כשתשתפו את בני המשפחה ואנשים אחרים בבעיה, תוכלו לקבל תמיכה, ולגשת יחדיו בכוחות משותפים לתהליך המתאים, לטובת שינוי המצב מהשורש.
 • אל תתעלמו מדיבורים ואיומים על התאבדות – פנו והפנו מיד את המהמר לגורם מקצועי! נדמה לכם שהמהמר רק מנסה להרתיע אתכם כשהוא מדבר על כוונתו להתאבד? חשבו שנית. התמכרות היא בעיה נפשית לא קלה, וכבר היו לא מעט אנשים שהתאבדו על רקע זה. לכן, אל תזלזלו באיומי התאבדות, התייחסו לכך ברצינות וגשו בדחיפות האפשרית לקבלת עזרה נפשית מקצועית.

לסיכום

אם אתם מתמודדים עם גילוי של התמכרות להימורים אצל בן הזוג – חשוב שתפנו לקבלת עזרה מקצועית.

בהכוונה המקצועית הנכונה, ובכוחות משותפים של כל בני המשפחה, תוכלו לעלות על נתיב חדש, שיאפשר ליקירכם להיגמל ולמרקם היחסים ביניכם להירפא.

פנו אליי בוואטסאפ