גמילה מהתמכרות לטלוויזיה


פרופ' גורג' גרבנר, לשעבר דיקן בית הספר לתקשורת באוניברסיטת פנסילבניה, פיתח תאוריה
שלפיה הטלוויזיה היא דת בת זמנו.
גרבנר טוען שעם השנים הטלוויזיה צברה כוח תרבותי שאין לו שני בהיסטוריה פרט לכוחן
של הדתות המאורגנות המעצבות תרבות משותפת לקבוצות חברתיות.
בישראל: הילד הישראלי צורך כ-3 וחצי שעות טלוויזיה ביום – שיא עולמי.

להורה ישראלי אין שמן, כוח וגם לא הסמכות לגדל את ילדיו, והוא מבלה איתם ביום בממוצע – כ-14 דקות לעומת 3 שעות
רק לפני כעשור.
אומר פרופ' עמוס ר. מומחה למדעי התנהגות מן המכללה האקדמית עמק יזרעאל: "ההורה הישראלי הפך זה מכבר לספק שירותים עבור ילדיו המחונכים מגיל צעיר להיעדר סבלנות וסובלנות מוחלט, לסיפוקים מידיים, ולדחפנות אין סופית".

סקר מכון גיאוקרטוגרפיה שנערך השנה קובע כי: 41% מההורים לבני 4-14 ציינו שאחד מילדיהם מכור לטלוויזיה, למחשב, לפייסבוק. הסקר קובע כי 95% ממשקי הבית בישראל בקרב חילונים ודתיים מחוברים לאינטרנט.
"לפני שהבן שלי מספיק להניח את התיק בשובו מבית הספר הוא ממהר להדליק את הטלוויזיה והמחשב" כובלת אימא של דני תלמיד כיתה א' מהמרכז. "ברגע הזה מתחיל מאבק בלתי פוסק בבית ששום דבר לא מעניין אותו מלבד הטלוויזיה והמחשב".

דוקטור הראל מודאג ממצאי המחקר, לדבריו, הזמן הרב שמקדישים תלמידים לצפייה בטלוויזיה והמחשב בא על חשבון פעילויות אחרות. "יש שיעור גבוה של בני נוער הצופים בטלוויזיה ובמחשב יותר מחמש שעות ביום במקום לעשות דברים פרודוקטיביים יותר כמו: פעילות ספורטיבית, קריאה, משחקים ופעילות למען הקהילה.
אדם ממוצע בגיל שבעים יבזבז בחייו כ 7-10 שנים בצפייה בטלוויזיה ובמחשב. פרופ' נילר פוסטמן גילה כי ילדים בגילאי 5-8 לומדים בבית הספר סה"כ כ- 11,500 שעות אך הם צופים בטלוויזיה ובמחשב כ- 15,000 שעות. כלומר: כ- 30% יותר. על כן, הטלוויזיה והמחשב מקדימים את בית הספר מבחינת כמות הזמן.
"ילד אמריקאי ממוצע יצבור יותר שעות צפייה בטלוויזיה ובמחשב לפני הגיעו לגיל שש מהשעות שיבלה בשיחה עם אביו כל ימי חייו".
ילדים אמריקאים בארה"ב מבלים בשיחה עם הוריהם בערך כ- 40 דקות בשבוע ומול הטלוויזיה כ- 1200 דקות. הם אוכלים ליד הטלוויזיה והמחשב, ישנים לצלם, שותקים לאורם ומעלים במשקל באופן מופרז. כך מזהירים אירגוני הרופאים.

דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-7635816
טופס צור קשר > הקליקו כאן

© כל הזכויות שמורות לטלי כהן אלדר - המכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות | טלפון: 050-7635816 | tali189@bezeqint.net
החומר באתר זה הינו פרטי. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים.

מפסיקים
להמר
היום!
דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-9697875