גמילה מהתמכרות לבזבוזים וחובות כפייתים

האם אני מכור/ה לבזבוזים? לחץ לשאלון אבחנה

שימוש מתמכר בחומרים שונים בגדר התנהגות כפייתית.
אכילה מופרזת היא בגדר התנהגות כפייתית.
כך גם התמכרות לקניות ולהימורים בלתי נשלטים.
כל אלה הם התנהגויות כפייתיות מוכרות ורוב בני האדם מוכרים להם.
מעט מאד בני אדם מבינים שבזבוז פזיז וכניסה חסרת אחריות לחובות יכולים גם הם להיות התנהגויות כפייתיות,
עם אותה עוצמה ושליטה שיש לכל התנהגות כפייתית אחרת.
בזבזנים כפיתיים ואנשים שנכנסים על הזמן לחובות מכונים בשם "דבטהוליסטים" (על משקל אלכוהוליסטים),
בגלל קווי הדמיון הברורים בין הכפייתיות הכספית שלהם ובין זו של האלכוהוליסטים. אולם,
השימוש סיומת הוליסטים מרתיעה רבים. לכן, ההתייחסות לנכנסים לחובות באופן כפייתי ניתן להשתמש גם במונח "בזבזנים".

המעגל של חובות כפיתיים

"בזבוזים כפיתיים" מובילים לצרות פיננסיות חוזרות ונשנות, אשר ללא יוצא מן הכלל יוצאות מכלל שליטה. צרות אלה גורמות בחייו של האדם מהומה – לא רק מבחינה כספית אלא גם מבחינה רגשית. ואנשים, שנכנסים לחובות באופן כפייתי, מנסים לשכך את הלחץ הרגשי שלהם על ידי בזבוז נוסף של כסף.

מעגל הקסם של הבזבוזים:


1. הרגשות המעוררים – חובות כפיתיים נגרמים כמעט תמיד מרגשות – מודעים או לא מודעים. הרגשות יכולים להיות תוצאה של אירוע מתסכל כמו מריבה קשה עם בן הזוג או איבוד עבודה, למרות שכל רגש יכול לעורר התנהגות כפייתית, סביר ביותר שיגרמו לכך הרגשות השלילים כמו, כעס, ריקנות, דיכאון או בדידות.

2. בזבוז כפייתי – הבזבוז מאפשר לאדם להסיט את מוקד צומת הלב שלו מרגשותיו אל משהוא שהוא מחוצה לו. משהוא ראוותני שבדרך כלל שאתה לא יכול לאפשר לעצמך מבחינה כספית. הריגוש שבבזבוז וברכישה גורמים לתחושת ריחוף וזינוק של מצב הרוח כלפי מעלה על ידי שחרור האדרנלין במוח.

3. תוכחה עצמית – עכשיו, כשמצב הרוח שלך "נימצא בעננים" האדם מתכונן לנפילה הבלתי נמנעת, באדם מתעוררים רגשות אשמה, בושה חרדה ומבוכה. האדם מרגיש חסר ערך עצמי בשל התנהגותו הבלתי נשלטת.

4. כוונות טובות, מאמצים עקרים – בשלב האחרון האדם מתחיל להבטיח לעצמו ולבן זוגו הבטחות בדבר שינוי התנהגותו הבזבזנית בעתיד. למרות הכוונות לעמוד בהבטחות הללו אין זה קל להשתלט על ההתנהגות עצמה. כוחה של הכפייתיות יכול לערער גם את הכוונה הכנה והחזקה ביותר.

למרות הריגוש שנגרם בעקבות החובות הכפייתיים אנשים רבים שהם בזבזנים חיים בעולם של פנטזיות – עולם שבו לעולם לא יגיע זמן הפירעון של החשבונות, עולם שבו התוצאות של הבזבוזים חסרי האחריות אינם מסובכים ונפתרים מאליהם. אך כשמציאות טופחת לעולם החלומות רוב האנשים הללו מרגישים שהם נדחקים אל פי תהום ובייאושם הרב הם בוחרים בשקרים ובהסתרה כדי לנסות ולהתחמק מתוצאות מעשיהם. (דוגמה: גבר אשר אומר לבת זוגו שהוא שילם את שכר הדירה, מאמין שהוא באמת שילם את הכסף בהבטחה שלא ישוב לשקר).
אין אפשרות להסתיר תהו ובוהו כספי לנצח. יותר מדי רמזים יכולים להפיל אותך בפח – חשבונות, נושים, צ'קים שחוזרים, כרטיס אשראי מבוטל ועוד.
במוקדם או במאוחר אותו אדם שמשקר לבן זוגו – ייתפס.


דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-7635816
טופס צור קשר > הקליקו כאן

© כל הזכויות שמורות לטלי כהן אלדר - המכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות | טלפון: 050-7635816 | tali189@bezeqint.net
החומר באתר זה הינו פרטי. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים.

מפסיקים
להמר
היום!
דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-9697875