גמילה מהתמכרות לעישון

אם את/ה רוצה לברר לעצמך האם אתה מכור לעישון סיגריות,
היכנס באתר לשאלוני אבחנה – שאלון "האם אני מכור לסיגריות?"

תופעת ההתמכרות לעישון סיגריות, דרכי טיפול והתמודדות מאת: טלי כהן אלדר

עישון סיגריות

כשאנו מדברים על עישון סיגריות אנו מדברים על שלושה פרמטרים עיקריים:
1. תלות פסיכולוגית בהרגל
2. פיתוח התנהגות אוטומטית בלתי מודעת לגבי מצבים הקשורים לעישון
3. התמכרות לניקוטין
עישון סיגריות אינו אלא הרגל. לכל מעשן מערכת הרגלים האופיינית לו. העישון יבוא לרוב כפעולה נלוות לאכילה, שתיית קפה, שיחה חברתית, נהיגה ועוד.
הטבק כחומר פסיכואקטיבי
החומר הפסיכואקטיבי העיקרי בטבק הוא הניקוטין. לניקוטין השפעות פסיכולוגיות המקושרות לטבק. ההשפעה המעוררת של הניקוטין נגרמת עקב הפעלת המערכת של האצטיל כולין במוח. למעשה הרצפטור אליו הוא נקשר ניקרה רצפטור הניקוטין. כאשר הניקוטין נקשר לרצפטור הזה, הוא מעורר את הנוירונים, מגביר את פעילותם וגורם לעוררות מנטלית. ניקוטין כמו חומרים רבים אחרים העלי פוטנציאל התמכרות גורם לעליה של הנוירוטרנסמיטר דופאמין, לכן קשה מאד לוותר על השימוש בניקוטין. רמת ההשפעה של חומר פסיכואקטיבי נקבעת על פי הכמות והמהירות בה הוא נלקח. כאשר מעשנים טבק הניקוטין עובר מהר מאד לדם וגורם להשפעה חזקה. הוא נספג דרך החניכיים וחלל הפה ודרך העור, ומגביר את קצב הלב ולחץ הדם, מגביר את פעילות המעיים ומעלה את הרמה של מספר ההורמונים (הורמוניי העקה, כגון קורטיזול). בנוסף, לניקוטין יש השפעה מרגיעה על השרירים, והשפעות התנהגותיות ורגשיות רבות. הוא מדכא את התיאבון, הוא מפחית את העלייה המשקל, ההשפעה ההפוכה מכך היא העלייה במשקל כשמפסיקים לעשן. הניקוטין מפחית חרדה אצל אנשים, ולהפסקת העישון יש השפעה הפוכה המגבירה את החרדה ומפחיתה את מצב הרוח המאושר. ניקוטין מגביר את זרימת הדם וניצול האנרגיה במוח, השפעה טיפוסית לחומר מעורר. הוא מפעיל את המערכת הלימבית באופן המשפר את מצב הרוח וגורם לאנשים להרגשה טובה.

תלות והתמכרות

סיגריה ממוצעת מכילה כ-12 מ"ג ניקוטין, והמעשן מקבל למעשה רק מ"ג אחד.
הניקוטין הינו חומר ממכר, וכאשר מעשן קבוע מפסיק לעשן הוא חווה סימפטומים של גמילה הכוללים: כמיהה לחומר, דיכאון, חרדה, עצבנות, בעיות בריכוז ובזיכרון וקשיי שינה. סימפטומים אלה הופכים את הגמילה לקשה וגורמים לניסיונות לא מוצלחים בקרב המנסים להפסיק לעשן. רוב הסימפטומים נעלמים כחודש לאחר הפסקת העישון אבל העלייה בתאבון ובמשקל עלולה להימשך כשישה חודשים. ישנם מעשנים המדווחים כי הכמיהה לסיגריה עלולה להימשך שנים או אף לתמיד.
הדיכאון שכיח מאד בקרב המעשנים. מעשנים עם דיכאון חווים סימפטומים קשים יותר של גמילה, מצליחים פחות להפסיק לעשן ויש להם סיכוי גבוהה יותר לחזור לעשן לאחר הפסקה. ייתכן שהעישון הוא ניסיון לפצות על מצב הרוח הירוד והקשיים בחשיבה המאפיינים דיכאון.

טיפול ודרכי התמודדות

על מנת להפסיק לעשן על האדם לקבל החלטה ברורה עם עצמו כי העישון מזיק לבריאותו וכי יש לו רצון עז להשתחרר מהשעבוד לסיגריות. הקושי העיקרי שבהפסקת העישון הוא בשבירת ההרגל והתמודדות עם מניעים הפסיכולוגים הגורמים לעישון. אמנם, הפסקת העישון כרוכה באי נוחות מסוימת, למשל, אדם המנסה להפסיק לעשן ירגיש מתח זמני, עצבנות, אי שקט, קשיי שינה, עייפות מוגברת, חשש מעליה במשקל ועוד. ורוב בני האדם אינם מעוניינים להתנסות בכך. אך אין שיטות קלות ואין תרופות פלא אשר יגרמו להפסקת עישון קלה ומהירה. ובכל זאת ניתן להפסיק לעשן ולהיגמל מההרגל הזה.

היתרונות בהפסקת עישון:

כאשר האדם ילמד להכיר את הרגלי העישון שלו, וידע את הסיבות להרגלים הללו, הוא יוכל לעמוד מולם בהצלחה, ולנצח! ללא כל צורך בסיגריות אלקטרוניות, בעשן ובטבק. הוא ירגיש בריא, חופשי ובלתי תלוי בסיגריה. הרגשה גופנית טובה, שיפור במצב הבריאות, השתחררות מהתלות, חיסכון כספי, הנאה רבה יותר מטעמים וריחות, עליה בכושר הגופני, שחרור הריח של הסיגריות מהבגדים, מהרכב, מהבית וכו' . כאשר האדם יהיה משוכנע בכל היתרונות הללו ובעוד יתרונות שהוא יחשוב עליהם יהיה לו את הכוח הנפשי להפסיק לעשן, לעמוד בקשיים, ולזכות בצורת חיים חדשה.

חומרים המסיעים להפסקת עישון

1. תחליפי ניקוטין:
מסטיקים, מדבקות, טבליות מציצה ומשאף ניקוטין
תחליפים אלה מאפשרים לאדם לשבור את ההרגל של העישון מבלי להתמודד עם בעיית הניקוטין באותו הזמן. הם מסיעים בהפחתת כמויות הניקוטין בהדרגה מבלי לסבול מכל הסימפטומים המלווים את הגמילה בבת אחת.

2. תרופות
א. זיבאן (Zyban) נמכר גם כתרופה נוגדת דיכאון תחת השם וולבוטרין. הוא מעלה את הרמות של הנוירוטרנסמיטר דופאמין במוח. מחקרים הראו שהזיבאן עוזר לאנשים להפסיק את השימוש בטבק, בנוסף, ניתן להשתמש בו בשילוב עם המדבקה או המסטיק והוא יעיל יותר מהשימוש במדבקה לבד.
ב. צ'מפיקס CHAMPIX)) התרופה פותחה כנגד הקולטנים לניקוטין במוח ואמורה למנוע את הרגשת התענוג בעת עישון הסיגריה ובכך להקל את תהליך הגמילה מהעישון.
חשוב לציין שאת התרופה נוטלים לפי הוראות הרופא, בליווי של רופא ובקבלת מרשם מרופא.
התרופות ותחליפי הניקוטין הינן כלי עזר למעוניינים להפסיק לעשן. ועל כן מומלץ לשלב את נטילת התרופה בסדנא טיפולית לגמילה מעישון או בייעוץ אישי להפסקת עישון.
מחקרים מראים כי גמילה המשלבת טיפול ושינוי פסיכולוגי/התנהגותי במקביל לשינוי הפיזיולוגי המתקבל באמצעות הטיפול התרופתי – היא הגמילה המוצלחת.

פעולות המסיעות להפסקת עישון

1. לעיסוק בפעילות גופנית יתרונות רבים בשלבים הראשונים של הפסקת העישון ובכלל. מסייע בהפחתת הצורך המידי בעישון, משפר את התפקוד הגופני והדימוי העצמי של האדם.
2. תכנון ואכילה מאוזנים
תיאבון מופרז ובעיית עלייה במשקל הינם תופעות השכיחות בקרב המפסיקים לעשן. עם הפסקת העישון מתעוררים לתחיה אזורי הטעם והריח, מה שמחזיר לאדם את ההנאה מהאכילה ומגביר את התיאבון. זכור כי הפסקת העישון הינה חשובה יותר מעליה מסוימת במשקל. מחקרים מורים על כך שעליה במשקל כתוצאה מהפסקת עישון נעה בין שלושה לחמישה קילוגרמים בלבד. על מנת לעבור את התקופה הזאת "בשלום" עליך לתכנן את התפריט היומי ולכלול בתוכו בעיקר פרות, ירקות, חלבונים ומזונות הכוללים הרבה סיבים תזונתיים אשר יוצרים תחושת שובע.
3. תרגלי נשימה, הרפיה ודמיון מודרך
כאשר מתעוררת התשוקה לעשן סיגריה, נסה תרגילי נשימה: "הרפה את הגוף, שאף לאט ועמוק אל הריאות את כמות האוויר המקסימלית שאתה יכול להחזיק בה – ספור עד חמש ונשוף את האוויר לאט לאט החוצה. חזור על התרגיל מספר פעמים ביום, דמיין כיצד הגוף נכנס להרפיה ולשחרור הצורך מעישון".

דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-7635816
טופס צור קשר > הקליקו כאן

© כל הזכויות שמורות לטלי כהן אלדר - המכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות | טלפון: 050-7635816 | tali189@bezeqint.net
החומר באתר זה הינו פרטי. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים.

מפסיקים
להמר
היום!
דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-9697875