גמילה מהתמכרות לפלאפונים


הבנת ההשפעה של המכשירים הדיגיטליים המודרניים על מחשבותינו, על התנהגותנו
ועל יכולותינו.
מדענים מארה"ב טוענים כי זרימת מידע מקוון ודיגיטאלי ללא הפסק פוגמת ביכולות התפקוד
של המוח הבריא. הם מציגים שאלה:
האם מסוגלת ההתרחקות מעומס הטכנולוגיה על ידי שהות בטבע לנטרל השפעות אלה?

אם אתם בודקים כל הזמן שמא קיבלתם שיחות טלפון ו/או קוראים כל פיסת עיתון שמזדמנת לידכם במזיד או בשגגה,
אזי סובלים תאי המוח שלכם מעומס יתר שגובל בגלישה לכל הכיוונים. ואותם התאים שעסוקים בקליטת מידע נון סטופ
שוכחים את תפקידיהם העיקריים: לזכור, לחשוב, להסיק מסקנות, להגיב. חמישה מדענים חקרו את הנושא פרופ' פול אצ'לי מאוניברסיטת קנזס, שחקר בני נוער שנצרכו לטיפול עקב התמכרות לשיחות בטלפונים הניידים שלהם. נערים אלה פנו לקבל טיפול גמילה מהשיחות הכפייתיות גם משום התחילו לפתח תסמינים של דאגנות יתר. פרופ' אצ'לי סבור ששהייה בחיק הטבע מסוגלת לגמול אותם מההתמכרות הסלולרית.

גם פרופ' שטרייר טוען שיש לטבע סגולה לרענן את המוח. החושים מתחלפים ומתכוונים מחדש. לפתע שומעים קולות חדשים: ציוץ ציפורים, צרצרים וגליי המים.
תוך כמה זמן חייבים בני אדם לקבל מידע? ותוך כמה זמן חייבים הם לשלוח תגובה?
המדענים גורסים שהקצב המטורף של זרימת המידע יוצר תחושת חרום מזויפת שעלולה להשפיע על היכולת של תאיי המוח להתמקד בדרוש להם ובמעניין אותם. אחד המדענים טען שאנשים מיטיבים ללמוד אחרי הליכה ביער מאשר אחרי הליכה ברחוב סואן. המחקר מדגיש שמרכזי הלמידה במוח סובלים מעומס יתר ואינם מסוגלים לנתח מידע אפילו לאחר חוויה פסיבית פשוטה של הליכה בסביבה עירונית.

מחקר נוסף מגיע למסקנה שעיסוק רב- תפקידי מעייף את המוח במידה שנוטלת ממנו את היכולת למקד את צומת הלב לביצועים הנדרשים בתפקידים אלה.
מכשירים דיגיטאליים מסכנים חיים. תאונות רבות מתרחשות בזמן נהיגה כאשר הנהג מדבר בטלפון הסלולרי או כאשר הוא שולח מסרונים תוך כדי נהיגה. פרופ' אצ'לי טוען שבני נוער השולחים הודעות טקסט לחבריהם באמצע נהיגה – ההתמכרות הזאת שללה מהם אפילו את היכולת לקבל החלטה הכרוכה בשמירת חייהם. כמו בהתמכרויות אחרות ישנה תחושה של אובדן זמן ומקום, התכתובת הבלתי פוסקת מעייפת את תאיי המוח במידה כזאת שאין להם אפשרות להוסיף שיקול דעת ובחירת סדר עדיפויות של החיים כאילו נלקחה מהם הבחירה. הנער או הנערה יגידו לעצמם: "אני חייב/ת עכשיו לשלוח את ההודעה הזאת, ואיני מצליח/ה לזכור את התמצאותי על כביש סואן בנתיב מסוים".
לסיכום: החוקרים ממליצים על טיפול של שהייה בחיק הטבע לשיפור החשיבה ולריענון המוח.

דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-7635816
טופס צור קשר > הקליקו כאן

© כל הזכויות שמורות לטלי כהן אלדר - המכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות | טלפון: 050-7635816 | tali189@bezeqint.net
החומר באתר זה הינו פרטי. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים.

מפסיקים
להמר
היום!
דוא"ל: tali189@bezeqint.net
טלפון: 050-9697875