האם אני מכור/ה?

אנונימי: האם ההתמכרות מוגבלת רק לסמים? [לחץ לתשובה]

תשובה: התמכרויות אינן מוגבלות רק לסמים, כל דבר הגורם להנאה יכול להפוך לדפוס התמכרות. מחקר בהדמיית מח הראה שהמשחק במשחק מחשב משחרר דופאמין במוח. פעילויות רבות מעוררות בצורה דומה את מערכת הגמולים במוח, וניתן להשתמש בהם לרעה על מנת לשלוט במצב הרוח.
הראיון של התמכרות התנהגותית או התמכרות לפעילות במקום לחומר כימי כלשהו , שכיח.
אין דבר המצביע שרק סם הוא ממכר . ישנם גם התמכרויות להימורים, לאוכל, למתוק, לקפאין, לקניות, בזבוז כסף, ספורט, מחשב – אינטרנט וטלפון סלולארי. 
לכל דבר המשנה רגשות באופן מהנה יש פוטנציאל ממכר.

אנונימית: בעלי ואני נשואים 20 שנה יש לנו 4 ילדים בוגרים בעלי נהג מונית עובד ימים ולילות בשעות לא קבועות לעיתים לא היה מגיע לישון בבית וכשהתקשרתי לברר היכן הוא נמצא ענה כי הוא עובד או נתקע בדרך לאורך השנים שמעתי הרבה סיפורים ואף פעם לא היה לו כסף כל מה שביקשנו אני והילדים היה אומר מחר. רב הזמן הוא עצבני כעוס ולא מרוכז. מספר פעמים מצאתי אצלו כרטיסי הגרלה שונים של מפעל הפיס אך לדבריו זה זניח ושולי. יש לי הרגשה שהוא מהמר הרבה יותר ממה שנראה. איך אפשר לדעת האם הוא מכור להימורים? [לחץ לתשובה]

ע"פ המדריך הדיאגנוסטי של האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית משנת 1980 DSM-3 ו1994 DSM-4 תופעת ההימורים הכפייתיים מקוטלגת תחת הסיווג של הפרעות שליטה בדחף. מדובר "בהתנהגות בלתי מסתגלת של הימורים חוזרים ונשנים המשבשים את חיו האישיים, המקצועיים והמשפחתיים של האדם". 
אי שליטה בדחף הינו מצב של חוסר יכולת לחשוב קדימה ולצפות את תוצאות המעשה.

המהמר הכפייתי מתאפיין בכך שהוא אינו יכול לרסן את הדחף להמר למרות שהוא מודע לנזקים ולתוצאות הצפיות. לרוב ההימורים שולטים בחייו וההתעסקות בהימורים רק הולכת וגוברת. המהמר נכנס למעגל קסמים שבו הוא משיג כסף, מהמר, מפסיד, ושוב משיג כסף וחוזר חלילה עד שנסגרים בפניו כל המקרות להלוואת כספים ואז הוא עלול להיגרר לפעילות עבריינית.

המהמר הכפייתי ימשיך בבולמוס ההימור עד לאובדן כל נכסיו. לעיתים ימצא עצמו ללא מקום עבודה, ללא תמיכת המשפחה ומחוץ למעגל החברה הנורמטיבית.

מאז שנפרדתי מהחבר שלי אני לא מפסיקה לערוך מסע קניות בקניון ולבזבז כספים רבים שאין לי אותם. אני "מגהצת" את כרטיס האשראי ללא בקרה ובסוף החודש מקבלת טלפון מהבנק על חריגה גדולה ממסגרת האשראי. האם התמכרתי לקניות?

תשובה: המאפיינים של מתמכרים לקניות: 
התמכרות לבזבוזים ולקניות נחשבת כמו כל התמכרות אחרת – אלכוהול, סמים, הימורים וכו' אדם שמתמכר מנסה פעם אחת נהנה ושוב חוזר על הפעולה של קניות ללא בקרה לעיתים קרובות תוך כדי תחושה חזקה של ריגוש והנאה. פעולת הקנייה מעלה את רמת האדרנלין בדם ובמוח וגורמת למצב של ריגוש עמוק ומתמשך.

כאשר אדם מכור לקניות הוא מתחיל את מסע הקניות שלו ונכנס למעגל של בזבוזים חסר הגיון אשר אינם תואמים את צרכיו האמיתיים, הוא מאבד את יכולת המחשבה,השליטה והריכוז ונתקף "בשיגעון" הקניות ללא יכולת ריסון עצמית. תופעה זו מביאה לאיבוד כספים בקנה מידה הולך וגובר, בזבוז המשכורת פתיחת חסכונות , מכירת חפצים, לקיחת הלוואות ועד להסתבכות בפלילים. העיסוק בקניות כפייתיות גורם לירידה בתפקוד של האדם חוסר ריכוז חיפוש מתמיד איך להחזיר את החובות לחצים וחרדות, חוסר שינה וחוסר שקט.
האם אני מכורה לקניות?

מגיל צעיר כל הכסף שקיבלתי מהוריי או קרובי משפחה שמרתי לעצמי כדי לקנות דברים שאהבתי. אהבתי לקנות דיסקים, בגדים , נעליים, איפור ,ספרים ועוד. הייתי קונה בכמויות ע"פ הצורף וגם שלא לצורך. במהלך השנים התחלתי לעבוד ולהרוויח משכורת יפה. היום בגיל 28 אני מגלה שאני עובדת מרוויחה יפה אך אין לי כסף כלל. כל חודש אני יוצאת למסע קניות בקניון וקונה לרוב דברים שאינני זקוקה להם: מספר זוגות נעליים, מספר חולצות ומכנסיים בקנייה אחת. למחרת אני יכולה לבוא לסופר פארם ולקנות קרמים איפור ובשמים למרות שיש לי ארון מלא במוצרי קוסמטיקה.