גמילה מאלכוהול

איך להיגמל מאלכוהול? התמכרות  לאלכוהול הנה מצב מורכב, שהגורמים לו כוללים היבטים ביולוגיים, רגשיים וחברתיים.

האלכוהוליסט שותה שוב ושוב משקאות אלכוהוליים, כדי להשיג שינוי במצב הרוח והמודעות לו, ומידרדר להתמכרות מזיקה והרסנית.

חוששים שמא התמכרתם לאלכוהול? דואגים ליקירכם ששותה באופן כפייתי?

– יש מה לעשות!

במכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות מוצעים מגוון סוגי טיפולים מקצועיים ואפקטיביים, שיותאמו אישית למי שסובל מהבעיה, על מנת להשתחרר ממנה אחת ולתמיד.

מה קורה בגוף בזמן ההתמכרות לאלכוהול?

כשאדם צורך אלכוהול, הוא עשוי לחוות הפחתה בעכבות, סרבול תנועתי והיעדר שיווי משקל ובלבול, במינונים נמוכים עד בינוניים, ולהגיע אף לכדי קומה ומוות – בריכוזים גבוהים במיוחד.

מבחינה מוחית, האלכוהול גורם לעלייה בקולטני GABA לסרוטונין ובקולטנים ניקוטיניים, וכן פועל כסם מדכא, עוצמתו מותאמת לריכוזו בדם.

בריכוז של 0.1-0.15% בדם, יגרום האלכוהול לישנוניות מחד ולפגיעה בעומק השינה וביכולת החלימה מאידך.

לעומת זאת, בריכוזים של 0.4-0.5%, ייכנס השתיין לקומה וחייו יהיו בסכנה.

התמכרות לאלכוהול גוררת הצטברות של שומנים בכבד, ועלולה להביא לפריצתן של דלקת או שחמת הכבד.

בנוסף, פוגעת ההתמכרות לאלכוהול קשות במערכת העיכול, וגורמת לכיבי קיבה, דלקות במעיים, בוושט ובלבלב, אי ספיקת לבלב וסרטן הלבלב, ולדליות בוושט, שקרע בהן הנו מסכן חיים.

עוד גורם האלכוהול לעלייה בלחץ הדם, סיכון מוגבר להתקף לב ולמחלות סרטן שונות (סרטן הכבד, הקיבה, המעי הגס, הריאה ועוד), היפוגליקמיה וחסר בוויטמין B.

הסיבות והגורמים להתמכרות אלכוהוליזם

הסיבות להתמכרות לאלכוהול מגוונות ורבות, וכוללות גורמי סיכון גנטיים, חוויות שהאדם ספג מסביבתו הקרובה בימי ילדותו, השפעות חברתיות והיבטים הקשורים לחוסן ולבריאות נפשיים.

אנשים שבני משפחותיהם הקרובות הנם אלכוהוליסטים או שנמצאים בקשרים חברתיים עם שתיינים כבדים, נוטים יותר להתמכר לטיפה המרה.

גם בני אדם שסובלים מהפרעות נפשיות כדוגמת דיכאון, חרדה, או הפרעה דו קוטבית (מאניה-דפרסיה) נמצאים בסיכון גבוה לאלכוהוליזם.

השלבים בתהליך הגמילה מאלכוהול במכון הגמילה

הגמילה מאלכוהול לא קורית ברגע אחד, אלא מהווה תהליך עומק ארוך טווח, הדרגתי ומתמשך, הכולל מספר שלבים, אשר חשוב להשלים כל אחד מהם ביסודיות, כדי להגיע לשיקום ושחרור מוחלטים מהאלכוהוליזם.

לפניכם פירוט של השלבים העיקריים שיש לעבור בתהליך הגמילה מאלכוהול:

שלב הגמילה הפיזית: שלב הגמילה הפיזיולוגית מאלכוהול נמשך כעשרים ואחד ימים, בהם על הגוף להתרגל מחדש לתפקוד תקין ללא החומר הממכר.

שלב הגמילה הפיזית מאלכוהוליזם כרוך בתסמינים לא פשוטים כמו חרדה, הזיות, התכווצויות שרירים ורעד, כשבמקרים בהם תופעות הלוואי קשות, ניתן להסתייע באשפוז, ואילו במקרים מתונים יותר ניתן לעבור זאת בבית, בתמיכה וליווי מקצועיים.

שלב הגמילה הרגשית: כשהנגמל מגיע לשלב זה, הוא כבר עבר את תסמיני הגמילה הפיזית מצריכת האלכוהול, אך עדיין נותרות הסיבות הרגשיות שדחפו אותו להתמכרות מלכתחילה.

חשוב להבין, שעבור המכורים לאלכוהול, השתייה מהווה מענה לרגשות בלתי פתורים כמו כעס, זעם, חרדה, עצב ודיכאון, ולכן גם אחרי הגמילה הפיזית יש ללמוד דרכי התמודדות חלופיות – בלי המשקה.

בדיוק לשם כך מוצעים מגוון טיפולים רגשיים במכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות, לרבות טיפול מערכתי-אינטגרטיבי בשילוב כל בני משפחתו של הנגמל, טיפולים התנהגותיים (CBT), פרטניים, קבוצתיים ועוד.

שלב הגמילה הרוחני: בעקבות הגמילה הרגשית מאלכוהול, עשויים לעלות ולצוף אל פני תודעתו של הנגמל דפוסים נפשיים ואישיותיים שונים שלא היה מודע להם, כל עוד המשקה ערפל את מודעותו.

שלב הגמילה הרוחני הנו משמעותי על מנת לאפשר לנגמל למצוא את תעצומות הנפש הפנימיות שיסייעו לו לחזור לחיות במלאות את חייו, למצוא משמעות אישית, לשקם את מערכות היחסים הקרובות לו שנפגעו בתקופת האלכוהוליזם, ולצאת מחוזק מהתהליך.

שאלות נפוצות

האם קיימים גורמי סיכון לאלכוהוליזם?

אכן ישנם.

הוכח במחקרים סטטיסטיים כי קרבה משפחתית מדרגה ראשונה לאלכוהוליסט מהווה גורם סיכון להתמכרות לאלכוהול.

בנוסף, בעיות רגשיות בלתי מטופלות, כדוגמת דיכאון, חרדה, מתח ועומס כרוניים, מהווים גורם סיכון שעלול לדחוף את האדם להתמכר לטיפה המרה.

כמו כן, קיומם של קשרים חברתיים קרובים עם מכורים לאלכוהול, הנו גורם נוסף שעשוי להשפיע על הרגלי השתייה ועל הסיכון להתמכר למשקאות אלכוהוליים.

איך אדע אם הרגלי השתייה שלי גובלים בהתמכרות?

לעתים קשה להבחין בין שתיית אלכוהול מתונה ונורמטיבית לבין בעיית שתייה הגובלת בהתמכרות ואלכוהוליזם.

לפניכם מספר סימנים, שאם אחד מהם מוכר לכם אישית, סימן שיש לכם מה לדאוג, ומומלץ שתפנו לקבלת סיוע מקצועי:

 • אתם מרגישים אשמה או בושה בנוגע להרגלי השתייה שלכם.
 • אתם מוצאים את עצמכם משקרים על מנת להסיר את הרגליי השתייה.
 • בני משפחתכם וחבריכם מביעים דאגה בנוגע לשתיית האלכוהול שלכם.
 • אתם מרגישים צורך לשתות אלכוהול כדי להרגיש טוב או להירגע.
 • אתם שותים כדי לשכוח מצרות וקשיים שמכבידים עליכם.
 • אתם שותים באופן קבוע.
 • אתם שותים יותר אלכוהול ממה שאתם מתכננים או מתכוונים מראש.
אלו סוגי טיפולים מתאימים לגמילה מאלכוהול?

תחילה חשוב להדגיש כי מי שבאמת רוצה לפתור את בעיית השתייה שלו, חייב לקבל החלטה ברורה ונחושה להשתחרר מהשעבוד לאלכוהול, שבלעדיה שום טיפול לא יעזור.

מעבר לכך, חשוב להיות מודעים לכך שמדובר בתהליך עומק ארוך טווח.

בין הטיפולים המוצעים למכורים לאלכוהול המעוניינים להיגמל במכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות ניתן למנות:

ליווי, תמיכה והנחייה מקצועית במהלך גמילה ביתית: תהליך הגמילה הפיזית הנו שלב מאתגר, המצריך שיתוף פעולה של בני משפחתו של הנגמל, וסיכוייו להצליח משתפרים תחת תמיכה והנחייה מקצועיות צמודות.

הפנייה לאשפוז: במקרים בהם ההתמכרות חמורה ונדרשת גמילה פיזית מאתגרת.

טיפול התנהגותי – קוגניטיבי (CBT): טיפול קצר מועד, העוסק בשינוי דפוסי חשיבה ובלמידת שיטות להרגעה ואיזון עצמיים, במטרה לשנות את המנגנונים ההתנהגותיים הגוררים את הרגל השתייה.

טיפול בדמיון מודרך: שימוש יצירתי בכוחו העוצמתי של הדמיון, על מנת להביא לשינויים ההתנהגותיים, הרגשיים והמחשבתיים, כתמיכה לטיפולים נוספים בתהליך הגמילה מאלכוהול.

תרפיה פרטנית: הכוללת עיבוד של קשיים בהווה ואירועים טראומטיים מהעבר, והקניית כלים לנטילת אחריות אישית לשליטה בהתנהגות הכפייתית ובדחף, לטובת הגמילה מאלכוהול.

טיפול קבוצתי: קבוצות תמיכה בהן אלכוהוליסטים לשעבר לומדים יחד להתגבר על ההרגל המזיק ועל הכמיהה למשקה, ומסגלים לעצמם דרכי התמודדות מעצימות בחיים נטולי אלכוהול.

מהן ההשפעות הנפשיות של התמכרות לאלכוהול?

נוסף על הנזקים הגופניים, שעלולים לכלול מחלות קשות כמו שחמת וסרטן הכבד, קיימות גם השלכות נפשיות לא פשוטות להתמכרות לאלכוהול:

 • אלכוהוליזם עשוי לגרום או להחמיר דיכאון קליני.
 • אלכוהוליזם מחמיר קשיי שינה ובעיות הירדמות.
 • אלכוהוליסטים מועדים יותר לאובדנות, הן מסיבות נפשיות והן מפני שהשפעת האלכוהול הנצרך עם תרופות הרגעה עלולה להיות קטלנית.
 • צריכת אלכוהול מוגזמת או כפייתית מגבירה אלימות ותוקפנות.
 • אלכוהוליזם גורר פגיעה אנושה במערכות יחסים אישיות וברמת התפקוד היומיומי של המכור, במסגרות העבודה, הלימודים, הזוגיות וההורות.
האם זה מסוכן לשתות אלכוהול ולעשן בעת ובעונה אחת?

מחקרים גילו כי מי ששותה אלכוהול ומעשן בעת ובעונה אחת, נמצא בסיכון גבוה יותר פי 15 ללקות במחלות סרטן שונות, בעיקר באיברי הראש והצוואר.